Inlägg märkta ‘Fackliga val’

Fackliga val 2010 omgång 2

Val till ersättare till Avdelningens representantskapet blir inte av, då en kandidat drog sig tillbaks och det finns tre kandidater för 3 st platser. Ordningen bestäms på klubbens årsmöte.

Gullmarsplan Alvik Total
Ordninarie ledamöter sektion 121 ( 2 st)
Röster 44 24 68
Godkända 36 20 56
ej Godkända 8 4 12
Johanna Hedberg 30 18 48 Vald
Moncef Jerbi 30 15 45 Vald
Jan Nygren 12 7 19
Ordinarie ledamot i klubbstyrelsen ( 1 st)
Röster 44 24 68
Godkända 43 24 67
ej Godkända 1 0 1
Matti Mennerberg 25 17 42 Vald
Thomas Witting 18 7 25

Sektion 123

Ersättare ledamöter i sektionsstyrelsen (2 st)

Röster: 32

Godkända: 32

Majid Abdollahpour  18                              VALD

Hanna Jacobsson         16

Fotouhi Forouhar       15

Sophia Singman            15

Det blir val mellan Hanna, Fotouhi och Sophia på sektions årsmöte för en plats som ersättare i sektionsstyrelse.

Fackliga Val 2010

Resultat omgång 1

Klubbuppdrag

Deltagande 42%

1 st ordförande i klubb 119:

Röster: 202

Ej Godkända: 10

Godkända: 192

Jannis Konstantis                     169                               VALD

Lennart Eriksson                        23

1 st revisor på två år:

Röster: 202

Ej Godkända: 14

Godkända: 188

Urpu Soini                                      129                               VALD

Lennart Eriksson                                                                    21

Kalle Mårdenlöv 38

Två ordinarie ledamöter av avdelningens representantskap:

Röster: 202

Ej Godkända: 22

Godkända: 180

Carolin Evander                        123                               VALD

Jannis Konstantis                     129                               VALD

Roland Eliasson                        20

Thomas Witting                         32

Moncef Jerbi                               56

Lennart Eriksson                        8

Fackliga Val 2010

Resultat valomgång 1 Sektion 121, Gröna Linje

Deltagande: 46%

1 st ordförande i sektion 121 på två år:

Röster: 87

Godkända: 87

Roland Eliasson                        5

Acke Tikmany                           54                                 VALD

Thomas Witting                         28

2 st ordinarie ledamöter i sektion 121 på två år:

Röster: 87

Ej Godkända: 1

Godkända: 86

Roland Eliasson                        8

Johanna Hedberg                     19                                 OMVAL

Moncef Jerbi                               35                                 OMVAL

Mats Kannerberg                    8

Emma Karlsson                        36                                 OMVAL

Jan Nygren                     12

Acke Tikmany                          38                                 UTGÅR

Thomas Witting                         16

1 st skyddsombud Gullmarsplan på tre år

Röster: 58

Godkända: 58

Denize Ask                                     32                                 VALD

Mats Kannerberg                        26

1 st ordinarie ledamot i klubb 119 på två år

Röster: 87

Ej Godkända: 6

Godkända: 81

Roland Eliasson                        3

Emma Karlsson                        18                                 OMVAL

Jan Nygren                                     1

Acke Tickmany                      34                                 UTGÅR

Matti Wennerberg                   20                                 OMVAL

Thomas Witting                         5

Fackliga Val 2010

Resultat valomgång 1, Sektion 122, Röda Linje

Deltagande 48%

1 st ordförande i sektion 122 på två år:

Röster: 75

Ej Godkända: 1

Godkända: 74

Carolin Evander                        70                 VALD

Lennart Eriksson                        4

2 st ordinarie ledamöter i sektion 122 på två år:

Röster: 75

Ej Godkända: 6

Godkända: 69

Jannis Konstantis                     54                 VALD

Mimmi Sundberg                      64                 VALD

Lennart Eriksson                        7

Fredrik Falknert                        19

1 st skyddsombud i sektion 122 på tre år

Röster: 75

Ej Godkända: 1

Godkända: 74

Sofie Wennberg                     59                 VALD

Fredrik Falknert                    15

1 st ordinarie ledamot i klubb 119 från sektion 122 på två år

Röster: 75

Ej Godkända: 1

Godkända: 74

Jenny Skagerman                     59                 VALD

Lennart Eriksson                        8

Bengt Larsson                                  7

Fackliga Val 2010

Valresultat omgång 1, Sektion 123, Blå Linje

Deltagande 42%

2 st ordinarie ledamöter i sektion 123 på två år:

Röster: 40

Godkända: 40

Fernando Anes Viseu                    36                                 VALD

Benjamin Vokuvac                       32                                 VALD

Majid Abdollahpour                  5

Fotouhi Forouhar                       7

3 st valberedning i sektion 123 på ett år:

Röster: 40

Ej Godkända: 4

Godkända: 36

Abdulcelil Aldur                            23                                 VALD

Haralambos Amanatiadis                   20

David Karvellas                       28                                 VALD

Sophia Singman                       13

Eva Svensson                                  24                                 VALD