Hej Alla Seko medlemmar
Här kommer en glädjande besked A kassan sänkas med 147 kr!
SEKO sänker a-kasseavgiften från och med 1 juli
Nu sänker SEKO a-kasseavgiften. Regeringens beslut att höja a-kasseavgiften för ett år sedan har slagit hårt mot många av SEKOs medlemmar. Det är därför glädjande att vi nu har möjlighet att sänka avgiften, från 340 till 193 kronor per månad, en sänkning med 147 kronor.
För många innebar förra årets kraftiga höjning av medlemsavgiften en besvärlig utgift. Att SEKO nu kan sänka avgiften beror på att regeringen lagt ett förslag om att ändra reglerna för a-kassornas avgift till staten.
Förslaget innebär att kostnaden för respektive a-kassa kommer att stå i direkt relation till hur hög arbetslösheten är bland dessa medlemmar.
SEKOs åsikt är att a-kassan ska vara något som alla har råd med. Trygghet skapar möjligheter och det är vår fasta övertygelse att det gynnar både SEKOs medlemmar och arbetsmarknaden i stort. Vi hoppas att
fler kommer att kunna ta del av den tryggheten framöver med en lägre avgift.
*Avgiftssänkningen träder i kraft från och med den 1 juli i år, under förutsättning att regeringens beslut står fast. Ett definitivt beslut väntas av regeringen i juni. Du som endast betalar a-kassans grundavgift, 96 kronor, berörs inte av ändringen. Mer information om arbetslöshetsförsäkringen hittar du på www.seko.se
Arkiverad under: Facklig information | Taggad: a-kassan, avgift, SEKO